Határtalanul
Határtalanul
Határtalanul Program
Híres iskolák az Erdélyi Fejedelemség korában
Útibeszámoló
A Határtalanul Program keretein belül lehetőségünk nyílt elutazni Erdélybe. Megismerkedhettünk a trianoni
békediktátum által elcsatolt területtel és a határon túl élő magyarokkal.
Az utazást megelőzően még az iskolában részt vettünk egy órán, melynek célja az volt, hogy ismerkedjünk Erdéllyel, valamint egy másik órán megbeszéltük az utazás részleteit, a technikai információkat.
Kora reggel indultunk el a busszal. Útközben végig hallgattunk egy Erdélyről szóló ismertetőt az egyik tanulótól.
A határ átlépését követően első megállónk Nagyváradon volt. Megnéztük a barokk építészet egy példáját, a római katolikus székesegyházat, ahol meghallgattuk az épület történetét, és hogy hogyan kapcsolódik hozzá Szent László. A nagyváradi várnál pedig Ady Endréről meséltek nekünk.
Nagyvárad után Zsobokon, egy kis lélekszámú faluban álltunk meg a helyi templomban, ahol ismereteket kaptunk a településről.
Az első napon végezetül eljutottunk a szállásra, Mezőmadarasra, ahol meleg vacsorával vártak minket.
A második napon Marosvásárhely felé vezetett az utunk, a Mihai Eminescu Pedagógiai Líceumba. Az igazgató és két diák beszélt nekünk az iskoláról és az oktatási rendszerről. Megtudtuk, hogy a négy év elvégzése után már óvodapedagógusként vagy tanítóként munkát vállalhatnak.
Mindannyiunkat meglepett ez az eltérés líceum és a mi iskolánk között.
Az iskola után elmentünk a Teleki Tékába, ahol Teleki Sámuel bibliagyűjteményét és rengeteg kéziratot láttunk.
Folytattuk az utunkat a Tordai sóbányához, majd a Tordai-hasadék gyönyörű látványa tárult elénk.
A harmadik napon visszatértünk Marosvásárhelyre, ahol a Kultúrpalota látnivalóival ismerkedtünk. Bent rögtön falfestmények és a tér megnagyobbítását szolgáló hatalmas tükrök fogadtak. Színes üvegű ablakok meséltek nekünk történeteket. A leglátványosabbak pedig a festmények voltak.
Nyárádszeredán megálltunk Bocskai István szobránál, Farkaslakán Tamási Áron sírjánál és a Trianoni emlékhelyen koszorúztunk. Szejkefürdőn megcsodáltuk a székelykapukat, Orbán Balázs sírját és a Mini Erdély Parkot.
Utunk Székelyudvarhelyre vezetett, ahol láttuk a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumot. Csíkszeredában megnéztük az angyalos, azaz a Millenniumi templomot, miközben elénekeltük a Székely himnuszt.
A negyedik napon Csíksomlyó felé vettük az irányt, ahol megnéztük a búcsújáró templomot, és egy túrát tettünk a dombtetőn lévő kegyhelyhez. Ezt követően jártunk Mádéfalván a székely emlékműnél, majd ellátogattunk a Békás-szorosba a Gyilkos-tóhoz.
Az ötödik napon hazafelé Vajdahunyadra utaztunk. Az idegenvezető mesélt nekünk a vár és környékének történelméről.
Honismereti barangolásunk utolsó állomása Arad volt. Az emlékműnél koszorúzással és énekléssel tisztelegtünk a vértanuk előtt.
Erdélyi utunk során alkalmunk nyílt megcsodálni sok helyet, épületet és műalkotást. Betekintést nyertünk egy olyan területre, ami egykor szintén Magyarország részét képezte. Mindannyiunk számára maradandó emlék lesz mindaz, amit láttunk, amit megtudtunk, a vendéglátás és a határainkon túl hallott magyar szó.
GALÉRIA
Határtalanul
Határtalanul Program
Határtalanul Program teljes pályázati dokumentációja a következő linken érhető el: