ERASMUS+ PÁLYÁZATTAL MILÁNÓBAN

Iskolánk ismét részt vett az ERASMUS+ programban 2023.04.30- 2023.05.20 között. E program keretében célunk az volt, hogy diákjaink kipróbálhassák magukat idegen nyelvi környezetben és szakmai nyelvi tudásukat bővítsék. Két szakmacsoportban: pedagógia és faipari területen vettünk részt a projektben hat illetve kilenc fővel. Az első hét nehézségekkel telt, mivel nehezen tudtak tanulóink átállni az angol nyelvre és az idegen országban zajló kommunikációra. Valamint a helyi mentalitás szokatlan volt számukra. Viszont a milánói önálló tömegközlekedést egy nap alatt megtanulták.

Pedagógia területen a óvodai gondozásban vettek részt tanulóink. A diáklányok öt különböző óvodában vettek részt a munkában. Meg kellett küzdeniük a nyelvi akadályokkal, mivel a gyerekek és a helyi óvónők alig beszéltek angolul. Ezt az akadályt sikerrel vették, és a gyerekek valamint az ott dolgozók nagyon megszerették őket. Új ismeretekkel gazdagodtak. Új mondókákat, technikákat, kultúrát ismertek meg, amivel itthon még nem találkoztak. A feletteseikkel nagyon jó kapcsolatot alakítottak ki. Minden helyszínen meg voltak elégedve diákjaink hozzáállásával és tudásával. Szerintünk ez nagy siker a mi középiskolánknak.

Faipari területen faipari technikus tanulóink egy gyakorlóhelyen tevékenykedtek. A Design Differente cégnél a tanulók különböző munkaidőben dolgoztak, délelőtt és délután, öt és négy fős csoportban. A faipari megmunkálás helyett leginkább az újrahasznosított alapanyagok készítése volt a fő művelet, hiszen ennek a cégnek ez az elsődleges profilja. A gépek korszerűek voltak, CNC maróval és CNC lézervágó géppel is találkozhattak a gyerekek, valamint újrahasznosított anyagból készült lapokat préseltek a bútorokhoz. Így diákjaink teljesen más szemszögből láthatták a bútorgyártást, nemcsak a hagyományos út, hanem a design irányába is betekintést nyertek.

A csoport a Milánói Városi Kempingben lévő bungalókban lett elszállásolva, ahová hétköznapokon kiszállították az előrecsomagolt ebédet. A  „Viva la Mamma” márkanevű készételek nem arattak osztatlan sikert, viszont a frissen készült és kiszállított vacsorák jobban ízlettek a diákoknak.

A mobility első hetében a diákok feltérképezték Milánó főbb nevezetességeit, és megismerkedtek a közlekedési hálózattal, ezért a második héttől már nagyon jól tájékozódtak a városban. A munkahelyekre vezető útvonalakon kívül ismerték a város kerületeit és a közlekedési csomópontokat, nagy biztonsággal mozogtak.

Az első szombaton szervezett városnézésen vettünk részt, az olasz partner (az olasz iroda) egyik munkatársa bemutatta a várost és főbb nevezetességeit, majd megnéztük belülről a Castello Sforzescot és elsétáltunk a diadalívhez is.

Szombat délután egy AC Milan vs. Lazio futballmérkőzésre mentünk el a diákokkal. Hatalmas élmény volt ekkora stadionban egy ilyen mérkőzést megnézni.

A szakmához is szorosan kapcsolódó látnivalók megtekintésével a diákok érdeklődése fenntartható, ezért néztünk meg több játszóteret a Piazza Garibaldin, valamint az empire stílust képviselő bútorokat is tanulmányoztuk a Palazzo Realeban. A kulturális programok keretében megtekintettük a 9. századi San Ambrogio templomot.

A második hétvégén a csoport az ERASMUS által biztosított kirándulás során a Leonardo da Vinci Technikai és Tudományos Múzeum tárlatát tekintette meg, majd a Pinacoteca di Brera képtár gyűjteményét tanulmányozta. A da Vinci Múzeum gyűjteményét és interaktív tárlatait nagy érdeklődéssel fogadták a diákok.

Az önállóan szervezett, Comoi tóhoz tett kirándulással bővült a tanulók ismerete Lombardiáról. Kipróbálhatták a fogaskerekűt, tanulmányozhatták a helyi építészet jellegzetességeit, megtekintették a comoi dómot ( Cattedrale di Santa Maria Assunta) és természetesen a kikötőt.

Az időjárás szeszélyessége folytán és a tanulók eltérő munkabeosztàsa miatt kevesebb délutáni programot tudtunk beiktatni. Azonban az esős idő ellenére is sikerült megnézni a Milánói Dóm belső terét és felmenni a fantasztikusan kiképzett tetőre  is. A tanulóknak nagyon tetszett. Ezen kívül szerét ejtettük a San Bernardino alla Rossa templom meglátogatásának is, valamint bejártuk a Duomo környékét.

A mobilitás zárásaként a tanulók kézhez kapták a EUROPASS bizonyítványokat, és elbúcsúztunk az olasz partner alkalmazottaitól, megköszönve munkájukat. Úgy gondoljuk, hogy  nagyon jó kis csapat kovácsolódott össze. A tanulók figyeltek, vigyáztak egymásra és segítették egymást. Bennünk is megbíztak és sokszor a segítségünket kérték, mert tudták, hogy mindig számíthatnak ránk.

A mobilitáson résztvevő diákok:

Faipari technikus 11.BL

1. Kálcsics Ferenc